Sahih Haberler

11 04 2007

Haberi ahad, şaz ve illetten salim ve senedi muttasıl olduğu halde zabtı tam, adil kimseleri n nakli ile Sahih li-za-tihi olur. Bu, makbul haberleri n dört çeşit olarak ilk taksimidi r. Çünkü, makbul haberler, ya makbul sıfatının en üst derecesin i şamil olurlar ve bunlara sahih li-zatihi denir. Yahut bazı kusur sebebiyle kabul sıfatının en üst derecesin i şamil olmaz; ancak, turukunun veya isnadının çokluğu gibi, bu kusurları icbar veya izale eden bazı hususiyet leri bulunur; bu çeşit haberler de sahihtir, fakat li zatini değil il ğay-rihidir.

31 Eğer bu kusurları izale den bir hususiyet yoksa bunlara da hasen li zatini denir. İsnad yönünden tevakkuf olunan hadiste, kabul tarafını tercih ettiren bir karine bulunursa, bu da hasendir, fakat hasen li-zatihi değil hasen li-gay-rihidir. Burada sahih li-zatihi ile söze başlanması derecesin in yüksekliği sebebiyle dir.
Sahih li-zatihinin tarifi yaparken “şaz ve illetten salim ve senedi muttasıl olduğu halde zabtı tam adil kimseleri n naklettiği haberdir” denilmişti.

Bu tarifte geçen adi veya adilden murad, takva ve mürüvvete bağlanmayı sağlayacak ve melekesi olan kimsedir. Takva ise, şirk, fısk ve bid’at gibi kötü işlerden sakınmaktır.
Zabt, göğüsün zabtıdır. Yani insanın, işititği bir şeyi dilediği zaman hemen hatırlayabilmesini mümkün kılacak bir şekilde hıfzetme sidir. Kitabın zabtı ise, işittiği ve tashihini yaptığı andan, içindeki hadisleri eda veya rivayet edinceye kadar korunmasıdır. Burada zabt, en üstün derecesin e işaret olmak üzere “tam” kelimesiy le kaydolunm uştur. Muttasıl: Ricalinde n her birinin, haberi şeyhinden işitmiş
olması dolayısıyle sukuttan (ravi düşmesinden) salim olan İsnadın vasfıdır.
Sened: Tarifi önceden yapılmıştı.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: